Potkánek, člen rodiny...

Koupě

Ještě předtím, než najdete chovatele, od něhož si miminko vezmete, musíte si ujasnit pár věcí. Nejprve je důležité ujistit se, že máte opravdu dost času a prostoru pro potkánka a že vás touha po něm nepřejde při prvním čištění klece. Pokud je pro vás potkánek skutečně to pravé, je na čase, po nějakém se poohlédnout. :-)

 

Tak, teď nastává další rozhodování...samičku nebo samečka? Jednoho nebo více? Rozebereme si výhody jednotlivých možností.

   Sameček

je větší, robustnější a těžší. V dospělosti bývá mnohem klidnější než samička a často také mazlivější. Nevýhodou je, že trošinku víc zapáchá a nedělá si hlavu s čistotou. Samička vám potřebu na posteli neudělá, sameček většinou naprosto klidně. :-)

 

   Samička

je menší, celkově drobnější. Do vysokého věku si zachovává velkou aktivitu. Je divočejší než sameček a většinou méně mazlivá. Výhodou je, že si s ní budete moct víc hrát ( bude ji to déle bavit) a také její čistotnost, která je opravdu velká.

 

   Jednoho, dva, ...deset? ;-)

potkani jsou rozhodně společenská zvířata, takže pokud se jim opravdu nemůžete věnovat aspoň nějakou tu hodinku denně, kupte si dva (nebo klidně i víc). Nejsnazší je pak dát k sobě samozřejmě dvě samičky, ale samečci co spolu vyrůstali se také snesou v pohodě ( dokud je nerozdělí boj o nějakou ženskou). Pokud ale máte hodně času a potkánek bude moct být často s vámi, myslím si, že si klidně můžete pořídit jednoho a budete mít obrovského kamaráda. :-) Ale tím hodně času teď myslím skutečně několik hodin denně, pokud víte, že to občas nevyjde, přimlouvám se aspoň za dva. :-) Jen opravdu nikdy nechovejte samičku se samečkem dohromady, to už podle mně hraničí s týráním...

 

 chovatel nebo zverimex?

u chovatele máte hodně výhod - víte, kdy se potkánek narodil, takže znáte přesně jeho stáří a navíc můžete slavit narozky. Chovatel se svým svěřencům víc věnuje než lidé ve zverimexu, takže je větší pravděpodobnost, že vaše zvířátko bude milé a ochočené. Chovatel vám poskytne informace o rodičích miminka a minimálně maminku byste si měli mít možnost prohlédnout. Mimoši si také neprošli stresem, který občas zverimexáčci zažijí a je přeci jen větší pravděpodobnost, že budou zdraví. Navíc dobrý chovatel vám zaručí pohlaví, což ve zverimexu u mimin často nezvládnou. Na druhou stranu musím přiznat, že já doma pár zverimexáčků mám a jsou to krásní zdraví a šťastní potkani s perfektní povahou, kterou v mnohém naši papírovou slečnu předčí. Myslím, že záleží hodně na tom, jaký zverimex znáte. Pokud v něm pracují skuteční odborníci, můžete si i zněj přivést skvělého miláčka. Někdy je i příjemné, když se člověku povede zachránit zvíře určené pro hada a i z něj se dá udělat bezva kamarád. :-)

   Takže na závěr, chovatel je větší jistota. Můžete si vybrat barvu, typ srsti,...mimina bývají dobře zaspolečenštělá a nebývají z velkého množství příbuzenských páření. Nevýhodou je vyšší cena. Potkan ze zverimexu je větší risk a chce si ho to pořádně prohlédnout a hlavně, pokud na něj jde prodavač s rukavicema, něco to o onom obchodě vypovídá ( a o tom zvířátku taky). Výhoda je cena a pro někoho snad i rychlost - dojdu, vyberu, odnesu. Takový expres nákup. U chovatele to tak rychle nejde, ale zas se můžete těšit delší dobu. :-)

 

První den doma

Ať od chovatele nebo ze zverimexu, nastal den D. Jdete si pro svého potkánka a konečně ho budete mít doma. Raději si s sebou vezměte přepravku. Dají se koupit v různých velikostech, nám budou stačit střední, jejíž cena se pohybuje kolem 120 korun. Přepravka se vám bude hodit celý život potkánka a navíc ve zverimexu sice mívají pápírové krabičky na zvířata, ale občas taky nemají nic. Chovatel zase bude rád, že máte pro mimino přepravku, protože ví, že se vám rozhodně ještě bude hodit a pro potkánka je to pohodlný způsob cestování.

 

Pokud jdete pro zvířátko do zverimexu, budete si zřejmě vybírat z nějakého velkého akvárka se spoustou pobíhajících potkánku. Zřejmě si vezmete toho, který vám jako první padne do oka, ale prohlídněte si ho, ve zverimexu je velká možnost různých infekcí, svrabu apod. Zkontrolujte zadeček, nemá-li potkánek průjem, očička, jestli jsou s jiskrou a nezalepená. Dále celkovou stavbu těla, není-li potkánek příliš vyhublý. Koukněte také na srst, i když ta ještě může u menších mimin zavádět. Podívejte se i na ouška, jestli v nich není moc nepořádku a hlavně jestli se kolem nich netvoří stroupky. Když budete potkánky chvilku pozorovat, můžete trošinku odhadnout i jejich povahu. Potkan, který je odstrkován od misky, drží se vzadu a  bojí se k vám přiblížit, zřejmě nebude vůdce smečky. Naopak potkani co se ženou dopředu jako první, budou stejně akční i u vás doma.

 

Jdete-li si pro mimoša k chovateli, máte už zřejmě vybrané konrétní mimino a nejspíš jste již viděli nějakou jeho fotku. Tady už si vybírat nebudete a dostanete potkánka, kterého jste si zamluvili. Můžete si ale samozřejmě chtít prohlédnout jeho sourozence (pokud už nejsou všichni v nových domovech) a také můžete kouknout na jeho rodiče, mamina by doma být měla, tatínek nemusí. Nemusíte si mládě skutečně odnést, chovatel bohužel musí riskovat, že si někdo mládě zamluví a pak nevezme. Není to fér, pokud to uděláte jen tak. Pak chovateli připravíte perné chvilky s mládětem v ideálním věku pro odchod do nového domova, které ale nemá svou novou rodinu a jeho šance na ni rychle klesají, protože prostě rychle roste a přestává být tím rozkošným miminkem. ;-) Ale pokud k tomu máte důvod, udělejte to. Důvodem je, pokud mládě vypadá skutečně nezdravě. Vyděsilo vás chovatelské zařízení, mládě se chovatele evidentně bojí a vypadá, jak kdyby neznalo lidskou ruku. Pokud budete mít tuto zkušenost, nenechávejte si ji pro sebe, napište a zkusíme něco vymyslet. Většinou se vám to ale nestane a bát se nemusíte. Lidé, co chovají potkánky, to dělají z lásky k nim a odnesete si od nich šťastné miminko, které se stane vašim věrným přítelem.

 

Po příchodu domů mimoša přemístěte do jeho nového domova, který už byste měli mít nachystán. Dejte mu něco dobrého na zub ( ideálně něco, co vám poradil chovatel. Když potkan dostane jídlo, které nezná, může to u mimina vyvolat průjem a to první den jenom zvýší jeho stres). Potkánka nechte, ať se uklidní a nějak si v hlavičce srovná, co se děje. Toto bude okamžik, kde se budou rychleji uklidňovat potkánci dva, pokud máte jedináčka, bude v šoku víc (celý svůj život strávil mezi sourozenci a teď je sám). Pokud potkánek něco zbaští, máte do značné míry vyhráno. Kdyby si myslel, že je to jeho poslední hodinka, papat rozhodně nebude. Jelikož máte doma nejspíš miminko a stres unavuje, půjde brzo spinkat. Až se probudí, můžete ho vyndat a pomazlit se s ním. Potkani jsou tak provázaní s člověkem, že pokud se jim chovatel aspoň trochu věnoval, nebudete je muset nijak chočit, už ochočení budou. Mazlete se s nima, nechte je prošmejdit okolí jejich příbytku, ale nepřetahujte je, tak dvacet minut první den úplně stačí. :-)

 

Potkan a ostatní členové rodiny

 

Potkan je zvíře společenské, to ano, ale zase to neznamená, že by si nechal všechno líbit a zase naopak, můžete mít v domácnosti tvory, kteří si nebudou chtít nechat líbit potkana...

 

Děti

potkan není zvíře pro děti pod deset let, aspoň je to můj názor. Výjimku tvoří děti z rodin, kde je hodně zvířat, všichni jim rozumí a umí se o ně starat, pak samozřejmě třeba už pětileté dítě může mít zkušenosti, že potkana v pohodě zvládne. Pokud ale pořizujte první zvířátko malému dítěti, doporučuju spíš morče.

Děti hlídejte, ať potkana netrápí a neubližují mu, obzvlášť ty malé k tomu mívají sklony. Potkan si od dětí většinou nechá hodně líbit a mohl by trpět.

 

Pes

Některá plemena budou potkana respektovat jako člena rodiny, ale nesnažte se je příliš přátelit, rozhodně si nemyslím, že by bylo dobré, aby oba pobíhali po jedné místnosti. Lovecká plemena budou muset znát potkana od štěněte, aby jej respektovala, ale kontakt také moc neriskujte. Na druhou stranu je to hodně o povaze, náš jezevčík a náš králíček byli kamarádi...:-)

 

Kočka

lovecký instinkt kočky je příliš silný a nevěřím, že by potkana tolerovala, držte je v oddělených místnostech.

 

Fretka

velmi podobné jako u kočky, mohla by brát potkana jako jídlo, pohlídejte, ať se k sobě nedostanou.

 

Králík

tady záleží na povaze obou. Pokud jsou mírumilovní a přátelští,budou se tolerovat a mohou běhat po jedné místnosti. Velcí kamarádi z nich asi nebudou, ale když se potkají, tak se očuchají, ubližovat si nebudou. Ale stále to chce opatrnost, potkan je od přírody lovec a zaútočit může...

 

Morče

podobné jako u králíka, jen záleží spíš jen na povaze potkana, morčata jsou hodně mírumilovná od přírody a rozhodně nezaútočí ani na potkana. Potkan by ho ale pokousat mohl, tak pozor.

 

Papoušek

těžko papouška naučíte, že potkan je kamarád. U malých bude hrozit, že se do nich pustí potkan, u velkým, že poklovají potkana. Nezkoušela bych je dávat k sobě.

 

Rybičky

pokud budou neopatrné, tak vám je zbaští. Potkan taky umí lovit. Totéž by platilo o různých švábech, malých žabkách a tak. Potkan je bude brát jako svačinu.

 

 Had

Tady je to jasné, jeden druhého bude mít k obědu. Za normálních okolností had sežere potkana, hodně malý had, případně čerstvě svlečený had bude ohryzán potkanem.

 

Křeček

Těžko odhadovat, já bych to nezkoušela. Křečci jsou tak trochu protivní samotáři a potkan by ho mohl štvát, na druhou stranu potkan bude silnější a celé by to nemuselo skončit dobře. Já bych to neriskovala. Taky by se z křečka mohla stát svačina, pokud bude potkan mít chuť na masiko...

 

Myš

s největší pravděpodobností se stane vítaným zpestřením potkaního jídelníčku, takže je k sobě nepouštějte.

 

potkan vs potkan

já sem tuto kombinaci musím dát, protože s ní máme nemilou zkušenost. Potkani jsou společenská zvířata a pokud si koupíte dva, co jsou na sebe zvyklí, bude to v pohodě. Ale pozor, když máte jednoho a klidně i samičku a časem k ní zkusíte dát další samičku. Může se vám stát to, co nám. Naše první samička, zvyklá, že nás má jen pro sebe, začala žárlit a novou potkanici vedle sebe nesnesla. Vůbec nemá potkany ráda, chce mít svůj domov jen pro sebe a chce mít nás jen pro sebe. :-) Takže při dokoupení druhého potkánka tak trochu počítejte s tím, že mu třeba budete muset obstarat bydlení mimo ubikaci potkana původního. :-)